FSMVÜ | Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 
Anasayfa  |   İletişim  | EN  |
Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
Başvuru ve Kabul Şartları

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı

BAŞVURU ŞARTLARI

 1. Yüksek Lisans için Lisans mezunu veya son sınıf öğrencisi olmak, Doktora için Yüksek Lisans mezunu veya Tez savunma aşamasında olmak.
 2. Yüksek Lisans için Lisans mezuniyet notunun 4 üzerinden en az 2, 100 üzerinden en az 60 olması gerekir.
 3. ALES Puanı için lütfen koşul tablosunu inceleyiniz.
 4. Doktora, Sanatta Yeterlik ve dil şartı olan yüksek lisans programları için lütfen koşul tablosunu inceleyiniz.
 5. Bir aday sadece bir programa başvuru yapabilir.
 6. Şartlı başvuru kabul edilmez.

Lütfen Özel Koşullar ile Koşul Tablosunu dikkatlice inceleyiniz.

ÖZEL KOŞULLAR

 1. Arap Dili Eğitimi Tezli Yüksek Lisans programına Arap Dili ve Edebiyatı, İlahiyat ve İslamî İlimler bölümlerinden lisans mezunu olanlar başvuru yapabilirler.
 2. Bilgisayar Mühendisliği Tezli Yüksek Lisans programına Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Matematik, Bilgisayar Öğretmenliği, Enformatik, Fizik Mühendisliği ve Fizik bölümünden mezun olanlar başvuru yapabilir. (Bilgisayar Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği, Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği dışındaki bölümlerden başvuran öğrencilere iki yarıyıl bilimsel hazırlık programı uygulanabilir). 
 3. Bilgisayar Mühendisliği Doktora programına Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri, Yazılım Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Kontrol Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Matematik Mühendisliği ve bilgisayar ile ilgili diğer yüksek lisans programından mezun olan öğrenciler başvuru yapabilir. Ancak, Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri, Yazılım Mühendisliği, Siber Güvenlik, Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği lisans veya lisansüstü programları dışındaki bölümlerden programa kabul edilen öğrenciler bilimsel hazırlık programına katılmak zorundadırlar. 
 4. Bilim Tarihi Anabilim Dalı’na girmeye hak kazanan ve gerekli şartları taşıyan yüksek lisans ve doktora öğrencilerine, Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı tarafından öğrenimleri boyunca burs verilecektir. Bu burs tamamen ilgili vakıf tarafından sağlanmakta olup üniversitemizin sorumluluğunda değildir.
 5. Biyomedikal Mühendisliği Tezli Yüksek Lisans programına Biyomedikal Mühendisliği, diğer mühendislik dalları, Fizik, Biyoloji, Kimya, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği, Sağlık Bilimleri mezunu olanlar başvuru yapabilir. (Biyomedikal Mühendisliği dışındaki bölümlerden başvuran öğrencilere iki yarıyıl bilimsel hazırlık programı uygulanabilir).
 6. Eğitim Yönetimi Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans programlarına Eğitim Fakültesi mezunları ile Öğretmenlik Formasyon Belgesi olanlar ve halen Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda öğretmen olarak görev yapanlar başvurabilir. Bu alanların dışından başvuran öğrencilere iki yarıyıl Bilimsel Hazırlık programı uygulanabilir.
 7. Eğitim Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programına müracaat eden adaylar Lisans mezuniyet notlarına göre sıralanarak kontenjan doluncaya kadar yerleştirilir. Mezuniyet notu en az 60 olanlar başvurabilir.
 8. Geleneksel Türk Sanatları Sanatta Yeterlilik programına, Güzel Sanatların herhangi bir lisans bölümünden ya da yüksek lisans programından mezun olmuş adaylar başvurabilir.
 9. Grafik Tasarımı Tezli Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlilik programlarına, Güzel Sanatların herhangi bir lisans bölümünden ya da yüksek lisans programından mezun olmuş adaylara transkript bilgilerine göre ön koşul olarak bilimsel hazırlık programı uygulanabilir.
 10. İç Mimarlık Tezli Yüksek Lisans programına İç Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı ve Mimarlık bölümlerinden lisans mezunu olanlar başvuru yapabilir. Alan dışından başvuran (Endüstri Ürünleri Tasarımı, Endüstriyel Tasarım, Sahne Sanatları (Sahne Tasarımı Anasanat Dalı) lisans mezunlarına ise iki yarıyıl bilimsel hazırlık programı uygulanabilir.
 11. İnşaat Mühendisliği Tezli Yüksek Lisans programına sadece İnşaat Mühendisliği bölümü mezunları başvurabilir.
 12. Kamu Hukuku ve Özel Hukuk Tezli Yüksek Lisans programlarına sadece Hukuk Fakültesi mezunları başvurabilir.
 13. Klinik Psikoloji Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans programlarına yalnız Psikoloji lisans mezunları başvurabilir.
 14. Klinik Psikoloji Doktora programına lisansı Psikoloji ve yüksek lisansı Psikoloji, Klinik Psikoloji, Uygulamalı Psikoloji alanlarının birinden mezun olanlar başvurabilir.
 15. Kültürel Mirasın Korunması ve Yönetimi Tezli Yüksek Lisans programına lisans mezunu olanlar (Kent ve Bölge Planlama, İnşaat, Makine, Elektronik, Kimya Mühendisliği, Arkeoloji, Sanat ve Mimarlık Tarihi, Jeoloji, Hukuk, Sosyoloji, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Mimarlık, İç Mimarlık) başvuru yapabilirler.
 16. Mimari Koruma-Restorasyon Tezli Yüksek Lisans programına sadece Mimarlık bölümü mezunları başvurabilir.    
 17. Mimarlık Yüksek Lisans ve Mimarlık (İngilizce) Tezli Yüksek Lisans ve Doktora programlarına Mimarlık, İç Mimarlık, Şehir Planlama, İnşaat Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Sanat Tasarımı veya Sanat Tarihi mezunları başvuru yapabilirler. Mimarlık bölümü dışından başvuran öğrencilere iki yarıyıl bilimsel hazırlık programı uygulanabilir.
 18. Okul Öncesi Eğitimi Tezli Yüksek Lisans programı için Çocuk Gelişimi ve Eğitimi ile Okul Öncesi Eğitimi bölümleri dışından başvuran öğrencilere iki yarıyıl bilimsel hazırlık programı uygulanabilir.
 19. Okul Öncesi Eğitimi Doktora programı için Çocuk Gelişimi ve Eğitimi ile Okul Öncesi Eğitimi bölümleri veya yüksek lisans programları dışından başvuran öğrencilere iki yarıyıl bilimsel hazırlık programı uygulanabilir.
 20. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Tezli Yüksek Lisans programına Rehberlik ve Psikoloji Danışmanlık ile Psikoloji bölümlerinden mezun olanlar başvuru yapabilirler.
 21. Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı Tezli Yüksek Lisans ve Doktora programları için alan dışından başvuran öğrencilere iki yarıyıl bilimsel hazırlık programı uygulanabilir.
 22. Türkçe Eğitimi Doktora programına için alan dışından başvuran öğrencilere iki yarıyıl bilimsel hazırlık programı uygulanabilir.
 23. Yabancılara Türkçe Öğretimi Tezli Yüksek Lisans programına Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Türk Dili ve Edebiyatı, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatı, Yabancı Diller Eğitimi, Dil Bilimi ve Filoloji bölümlerinden mezun olanlar başvuru yapabilirler. Bu alanların dışından başvuran öğrencilere iki yarıyıl bilimsel hazırlık programı uygulanabilir.
 24. Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans programlarına Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği veya benzer alanlar ile diğer mühendislik dalları ve diğer ilgili alanlardan mezun olanlar başvurabilir gerekir. Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği veya benzer alanların dışındaki alanlardan kabul edilenler Bilimsel Hazırlık programına katılması gerekir.
 25. Bilimsel Hazırlık programı ücreti ayrıca tahsil edilir.

ÖZEL KOŞULLAR

Anabilim/ Anasanat Dalı Program ALES Yabancı Dil
Arap Dili Eğitimi Arap Dili ve Eğitimi Tezli Yüksek Lisans* SÖZ-55 YDS/YÖKDİL -55

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği Tezli Yüksek Lisans SAY-55 -
Bilgisayar Mühendisliği Doktora SAY-55 YDS/YÖKDİL -55
Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Tezli Yüksek Lisans* SAY-55 -
Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Tezsiz Yüksek Lisans* SAY-55 -
Bilim Tarihi Bilim Tarihi Tezli Yüksek Lisans EA/SÖZ/SAY-70 YDS/YÖKDİL -65 İngilizce
İslam Bilim Tarihi Doktora EA/SÖZ/SAY-70 YDS/YÖKDİL -65 İngilizce
Biyomedikal Mühendisliği Biyomedikal Mühendisliği Tezli Yüksek Lisans SAY-55 -
Eğitim Bilimleri Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Tezli Yüksek Lisans EA-60 TERCİHEN- YDS/YÖKDİL Alt sınır yok
Eğitim Yönetimi Tezli Yüksek Lisans EA-55 TERCİHEN- YDS/YÖKDİL Alt sınır yok
Eğitim Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans - -
Geleneksel Türk Sanatları Geleneksel Türk Sanatları Tezli Yüksek Lisans - -
Geleneksel Türk Sanatları Sanatta Yeterlik - YDS/YÖKDİL -55
Grafik Tasarım Grafik Tasarım Tezli Yüksek Lisans - -
Grafik Tasarımı Sanatta Yeterlilik - YDS/YÖKDİL -55
İç Mimarlık İç Mimarlık Tezli Yüksek Lisans SAY-55 -
İnşaat Mühendisliği İnşaat Mühendisliği Tezli Yüksek Lisans SAY-55 -
Kamu Hukuku Kamu Hukuku Tezli Yüksek Lisans EA-55 -
Mimarlık Mimarlık Tezli Yüksek Lisans SAY-65 -
Mimarlık (İngilizce) Tezli Yüksek Lisans SAY-65 YDS/YÖKDİL -70 İngilizce
Mimarlık Doktora SAY-65 YDS/YÖKDİL -60
Mimari Koruma-Restorasyon Tezli Yüksek Lisans SAY-65 -
Kültürel Mirasın Korunması ve Yönetimi Tezli Yüksek Lisans SAY-65 -
Özel Hukuk Özel Hukuk Tezli Yüksek Lisans EA-55 -
Psikoloji Klinik Psikoloji Tezli Yüksek Lisans EA-60 YDS/YÖKDİL-FSMEPT-60 İngilizce
Klinik Psikoloji Tezsiz Yüksek Lisans - YDS/YÖKDİL-FSMEPT-İngilizce, Alt sınır yok
Klinik Psikoloji Doktora EA-70 YDS/YÖKDİL -70 İngilizce
Tarih Tarih Tezli Yüksek Lisans SÖZ-55 TERCİHEN- YDS/YÖKDİL Alt sınır yok
Tarih Doktora SÖZ-55 YDS/YÖKDİL -55
Temel Eğitim Okul Öncesi Eğitimi Tezli Yüksek Lisans SÖZ-55 -
Okul Öncesi Eğitimi Doktora SÖZ-55 YDS/YÖKDİL -55
Temel İslam Bilimleri Temel İslam Bilimleri Tezli Yüksek Lisans SÖZ-55 -
Temel İslam Bilimleri Doktora SÖZ-55 YDS/YÖKDİL -55
Temel İslam Bilimleri (Arapça) Tezli Yüksek Lisans SÖZ-55 YDS/YÖKDİL-FSMEPT-75, Arapça
Temel İslam Bilimleri (Arapça) Doktora SÖZ-55 YDS/YÖKDİL -75, Arapça
Türk Dili ve Edebiyatı Türk Dili ve Edebiyatı Tezli Yüksek Lisans SÖZ-55 -
Türk Dili ve Edebiyatı Doktora SÖZ-55 YDS/YÖKDİL -55
Türkçe Eğitimi Yabancılara Türkçe Öğretimi Tezli Yüksek Lisans SÖZ-55 -
Türkçe Eğitimi Doktora SÖZ-55 YDS/YÖKDİL -55

26/02/2016 tarihli Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri için tıklayınız.

Not: İbraz edilen Yabancı Dil Sınavlarından geçerlilik süresi belirtilmeyen KPDS, ÜDS, YDS ve e-YDS sınav sonuçlarının sınav tarihinden itibaren geçerlilik süresi 5 yıldır.
Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi